Yeni keşfedilen Android virüsünü temizlemek imkansız!

Android platformunda yeni bir virüs keşfedildi. Bu virüsten kurtulmanın ise tek bir yolu var.

Bildiğiniz üzere Android işletim sistemi özgür yapısıyla kullanıcılarına ciddi anlamda kolaylıklar sağlıyor. Ancak sistemin bu yapısı beraberinde bir takım sorunlar da getiriyor. Mesela güvenlik gibi. Güvenlik anlamında bazı açık kapılar bırakan Android, kötü niyetli siber korsanların da bir numaralı hedefi oluyor. Bu anlamda son olarak Android platformunu tehdit eden yeni bir zararlı yazılım keşfedildi.

Bir güvenlik şirketi olan Lookout Security tarafından keşfedilen bu virüsün henüz bir ismi yok. Google Play dışındaki üçüncü parti uygulama mağazalarından bulaşan bu virüs, şimdiye kadar 20.000’den fazla uygulamada saptanmış durumda. Yani üçüncü parti bir uygulama mağazasından Android telefonunuza uygulama indirirken iki kere düşünmenizde fayda var.
Öte yandan bu virüs Android cihazınıza girdikten sonra, ilk başlarda kendini belli etmese de sonradan telefonun sistem dosyalarına zarar vermeye başlıyor. Bununla beraber cihazda takılmalar ve yavaşlamalar da oluyor. İşin kötü tarafı ise güvenlik şirketinin belirttiğine göre, bu virüsü temizlemenin bir yolu yok. Lookout, virüsten kurtulmak isteyen kullanıcılara Android ROM’unu yeniden kurmayı tavsiye ediyor. Ancak bu şekilde virüsten kurtulabiliniyor.

Şu an için ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerde yayılan bu virüsün ilerleyen dönemde diğer ülkelerde de görülebileceği söyleniyor.

Kaynak: Teknokulis

İLGİLİ HABER

Bu uygulamayı hemen silin!

İLGİLİ HABER

Samsung Galaxy S7’nin tanıtım tarihi belli oldu

İLGİLİ HABER

Sony ürünü Betamax’ın 40 yıllık ömrü sona eriyor

İLGİLİ HABER

Facebook artık arkadaşlarınızı yüzünden tanıyacak!

İLGİLİ HABER

Apple Music artık Android’te

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz