görsel NBA’de Yeni Formalar Vücut Isılarına Göre Yapıldı

Nike ve NBA ortaklığı, 2015 yılı Haziran ayında gerçekleştirilen anlaşmanın ardından 2017-18 sezonu itibariyle başlıyor.

Nike ve NBA öne çıkan dört temel forma tasarımının ayrıntılarını paylaştı ve lig şampiyonu için tasarlanan NBA forması tanıtıldı.

Basketbolun her seviyesinden elde edilen 25 yılı aşkın araştırma verileri ve mevcut NBA oyuncularından alınan geri bildirimler ışığında tasarlanan formanın temelinde, Nike Aeroswift basketbol formasının geliştirilmiş bir versiyonu yer alıyor.

 Nike, 82 maçlık sezonun giderek artan zorluğuna göğüs gerecek formayı tasarlamak amacıyla, oyuncuların vücut ısısı ve ter bilgilerini içeren üç boyutlu vücut haritalarından yararlandı. Bu araştırmalar Nike tasarımcılarına, özellikle çevikliği arttırabilmek için formaların ağırlığında, kesiminde ve yapısında kayda değer değişikler uygulama fırsatı sundu.

 Geçtiğimiz yaz Olimpiyatlardan altın madalyayla dönen ABD milli basketbol takımı üyeleri de dahil olmak üzere tüm NBA oyuncularının yeni formanın ilk versiyonlarından itibaren sundukları geri bildirimler doğrultusunda tasarımı geliştiren Nike, formanın kolunu, yakasını ve yan dikişlerini sporcuların performansını engellemeyecek şekilde değiştirdi.

1500450018_Nike_Basketball_NBA_Uniforms_72121

 Kyrie Irving konu hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Kaliteli bir formanın yarattığı zihinsel avantaj paha biçilemez. Nike’ın, yeni NBA formalarını geliştirme aşamasında sunduğumuz tüm geri bildirimleri dikkate almış olması bile tek başına çok şey ifade ediyor. Yeni tasarımı denemek için sabırsızlanıyorum.”

Formadaki en önemli gelişmelerden biri de Nike tasarımcılarının formanın omuz arkasında yaptıkları yapısal değişiklik sayesinde sporcuların üzerine çok daha iyi oturan kesimi oldu. Bunlara ek olarak hem formanın hem de şortun alt kısmı, sporcunun hareketini en az kısıtlayacak şekilde tasarlandı.

Draymond Green ise “Hem iyi görünüp hem de iyi hissettiğinizde, iyi bir oyun çıkarıyorsunuz” değerlendirmesinde bulundu. “Sahaya çıktığım zaman rakibim karşısında avantaj sağlayacak her yola açığım. Yeni Nike NBA formaları, verdiğimiz geri bildirim dikkate alınarak geliştirildi.”

Alpha Yarn iplik ile geri dönüştürülmüş polyester karışımından üretilen formaların her birinde, yaklaşık 20 adet PET şişeye eşdeğer geri dönüştürülmüş malzeme yer alıyor. Kullanılan bu iplik yalnızca Nike’ın sürdürülebilirliğe verdiği değeri öne çıkarmakla kalmıyor, ayrıca önceki NBA formalarına kıyasla nemin daha hızlı bir şekilde atılmasını sağlıyor. Forma, teri mevcut NBA formalarından %30 daha hızlı çekiyor ve kuruma süresini %15 kısaltıyor.

Daha İyi Bir Dünya görüşüyle sürdürülebilirlik kültürünü ileri taşıyan Nike, NBA formalarının üretiminde kullanılan ipliği, PET su şişelerini geri dönüşümünden elde ediyor.

1500450018_Nike_Basketball_NBA_Jersey_Sustainability_72201

NBA FORMALARININ İSİMLERİNDE YENİ BİR SOLUK

Yeni formaların piyasaya sürülmesiyle aynı zamanda NBA de formalarındaki ev sahibi takımlar için kullandığı “Home” ve konuk takımlar için kullandığı “Road” tasarımlarını sonlandırıyor. 2017-18 sezonunun başlamasıyla birlikte ev sahibi takımlar kendi sahalarında yapacakları tüm maçlar için giyecekleri formalarını kendileri seçecek ve konuk takımlar da kendi asortileri içerisinden zıt renklerde bir forma seçecekler.

NBA formalarının bu yaz takımlar tarafından lanse edilecek olan ve sezonun başlangıcında sahalarda görmeye başlayacağımız ilk iki versiyonu, “Association” ve “Icon” adlarını taşıyor. NBA sporcularından ve takımlarını iyi günde ve kötü günde yalnız bırakmayan taraftar topluluklarından esinlenilerek yaratılan diğer iki temel forma tasarımı ise önümüzdeki aylarda tanıtılacak.

NBA’de mücadele eden 30 takımın kendi sahalarında kullandıkları geleneksel beyaz forma olan Association Edition, bu formaya sahip takımların dünyanın en seçkin basketbol kulüpleri arasında yer aldığının altını çiziyor. Bu formayı giyebilmek, çoğu sporcunun hayatı boyunca uğruna mücadele ettiği türden bir başarı.

 Eskiden “Road” adıyla bilinen eski deplasman formaları ise artık Icon Edition adıyla, birer marka haline gelmiş takımların zengin mirasını ve simgeleşmiş kimliğini temsil ediyor. Bu versiyonda öne çıkan renk ise, en sıkı fanatiklerin dolaplarını süsleyen takımın asıl renkleri.

 Bu sezonda ayrıca sekiz NBA takımı, sonbaharda piyasaya sürülecek olan Classic Edition formalarına sahip olacak. Lig tarihine damgasını vurmuş forma tasarımlarına bir saygı duruşu niteliğindeki Classic Edition’ı takımlar diledikleri zaman kullanabilecekler.

 Nike’ın yeni forma tasarımlarını tamamlamak üzere tasarladığı tayt ve çoraplardan oluşan ve daha sonra tanıtacağı yeni koleksiyonu ise, dünyanın en iyi sporcuları dünyanın en önemli sahnesine çıktıklarında onları kusursuz bir görünüme kavuşturacak.

 Bu değişim sebebiyle Nike ve NBA beraber çalışarak, NBA’in zengin mirasından ve NBA’de mücadele eden takımlardan esinlenerek, her takım için, her biri “edition” olarak adlandırılan dört adet ana forma tasarladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s