Fransa ile Türkiye arasında yeni bir başlangıç olabilir

7 Mayıs’ta Fransa ve AB için önemli bir final seçimi gerçekleşecek.

Fransa’da ilk turda Macron, oyların yüzde 23,8’sini alırken, sağcı lider Marine Le Pen oyların yüzde 21,4’lük oranla ikinci oldu.

Merkez sağdaki Cumhuriyetçilerin adayı François Fillon ve aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon yüzde 19’ar buçuk oy aldılar ve elendiler.

Genel kanı, Fransa’daki seçimlerde tüm diğer partilerin Marine Le Pen’e karşı Emmanuel Macron’u desteklemelerine yönelik.

Böylece yüzde 62-64 arasında bir oyla Emmanuel Macron Fransa’nın yeni lideri olacak.

Fransa’da gerçekleştirilen seçim sonuçlarını değerlendiren TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Macron ve Le Pen’in şanslarıyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Fransa seçmeninin aşırı sağcı Le Pen’in karşısında Macron’u destekleyeceğine inandığını vurgulayan Faruk Şen’in konuya dair tespitleri şöyle:

66 milyonluk nüfusuyla Fransa, Almanya’dan sonra AB’nin ikinci büyük ülkesi. 49 milyon seçmenin yaşadığı Fransa’da 475 bin Türk kökenli göçmen yer alıyor. Fakat bunların arasında Fransız vatandaşlığına geçmiş olanların sayısı 200 bin sınırında hareket ediyor. Bunun yanında Fransa’da 750 bin Ermeni kökenli Fransız da yaşıyor.

Aşırı sağcı Le Pen’den daha ılımlı

Fransa’da Macron 39 yaşında ve pek de tanınmayan bir lider. Tek başına Cumhurbaşkanı olsa da ülkeyi yönetme olanağı az. Bu açıdan kendisine yeni koalisyon ortakları arayacak. Türkiye için önemli olan Macron’un kuracağı koalisyonla beraber Türkiye’ye ve bu ülkede yaşayan Türklere yönelik. Fransa’daki Türkler, Almanya’dan sonra yurt dışında yaşayan ikinci büyük Türk kitlesini oluşturuyorlar. Fransa’da bugün 7 milyona yakın göçmen yaşamakta ve bunların büyük bir çoğunlu da maghreb ülkesinden gelen Araplar oluşturmaktadır. Macron’un yabancılara yaklaşımı her halükarda Le Pen’e göre daha ılımlı olacaktır.

Türkiye-Fransa ilişkileri, Emmanuel Macron ile yeni bir devre girecek ve ayrıca Avrupa Birliği’nde Fransa’nın kalma süreci de devam edecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s